Hypotéky

Hypotéky (niekedy tiež hypotekárne úvery) sú dlhodobé pôžičky, ich účelom je väčšinou zaobstaranie bývania. Hypotéka je určená fyzickým i právnickým osobám. Za úver klient ručí nehnuteľnosťou na území SR. Veľmi často to býva práve nehnuteľnosť, ktorú si s použitím hypotéky kupujete, ale dá sa ručiť aj inou nehnuteľnosťou. Hypotéky sa najčastejšie používajú na investície do nehnuteľností - napr. na stavbu domu, kúpu bytu alebo modernizáciu. Môže tiež ale slúžiť ako zdroj financií pre vysporiadanie dedičstva, spoluvlastníctva alebo k refinancovaniu iných úverov.

Splatnosť hypoték je dlhodobá, tj. 5 - 30 rokov. Hypotéky splácate najčastejšie v mesačných splátkach. Pred uzatvorením hypotéky banka preveruje výšku Vašich príjmov a Váš vzťah k financovanej nehnuteľnosti. Podľa týchto údajov posúdi banka Vašu bonitu a ponúkne pre hypotéku úrokovú sadzbu. Úroková sadzba je fixovaná na dopredu zvolené obdobie (napr. 5 rokov), po uplynutí tejto doby Vám banka navrhuje úrokovú sadzbu vždy novú, ktorá však býva spravidla vyššia. V období, keď sa mení fixácia, sa tiež dá splatiť hypotéka bez ďalších sankcií.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je špeciálnym typom hypotéky, kedy úver môžete použiť nie len na zaobstaranie nehnuteľností. Úver je teda neúčelový, musí však byť opäť poistený záložným právom k nehnuteľnosti. Úrokové sadzby u tohto typu hypotéky bývajú väčšinou nižšie ako u spotrebiteľských úveroch - ručíte totiž nehnuteľnosťou.

Refinancovanie hypotéky

Ako už bolo vyššie spomenuté, úroková sadzba u hypotéky býva stanovená na určitý počet rokov - najčastejšie na 5 rokov. U nových klientov sa banka samozrejme snaží ponúknuť nižšie úrokové sadzby, po uplynutí doby fixácie sa však sadzba väčšinou zvýši. Pretože v dobe zmeny fixácie sa dá hypotéka bez sankcií splatiť, je možné hypotéku refinancovať. To znamená, že si vezmete hypotéku u iného finančného ústavu a získané financie použijete na jednorazové splatenie celej "starej" hypotéky.