Sporiace účty

Sporiace účty ponúkajú možnosť, ako príjemne a bez rizika zhodnotiť prostriedky, ktoré by inak zaháľali na bežnom účte. Sporiace účty sú špeciálnym typom účtov, ktoré ponúkajú vysokú úrokovou sadzbu (2,5 - 3 % ročne). Peniaze sú pritom prakticky okamžite dostupné, nejedná sa o žiadny termínovaný vklad. Na slovenskom trhu sú podľa mňa dva typy zaujímavých sporiacich účtov - ING Konto a eMAX od mBank.

ING Konto

Sporiaci účet ING Konto je úročený 2,7 % a úroky sú pripisované na konci každého kalendárneho štvrťroku. Za vedenie sa neplatia žiadne poplatky, na výber peňazí sa nevzťahujú výpovedné lehoty. Prichádzajúce i odchádzajúce platby sú zdarma. ING Konto sa dá bezplatne spravovať prostredníctvom internetového bankovníctva. Tento typ sporiaceho účtu sa dá založiť po telefóne, poštou alebo osobne v Bratislave.

mBank eMAX

Na konci novembra 2007 vstúpila na slovenský trh nová banka mBank, ktorá chce rozvíriť stojaté vody slovenského bankovníctva (mimo iného nulovými poplatkami za vedenie účtu, atď.).

Sporiace konto eMAX ponúka 3,4 % úročenie, je teda najvýhodnejším sporiacim kontom na trhu. Zúčtovanie úrokov je mesačné. Správa i založenie je zdarma, nie sú tu žiadne limity. Ku kontu môžete využívať kartu Visa Classic a platiť s ňou alebo vyberať v bankomatoch! Prichádzajúce i odchádzajúce platby sú zdarma. Ku kontu sa dá bezplatne pristupovať pomocou Internetu a telefónu. Tento typ sporiaceho účtu si môžete založiť po telefóne, poštou alebo osobne na pobočkách (nazvaných mKiosek).