Pôžičky

Na slovenskom trhu môžete nájsť niekoľko typov pôžičiek - najspoľahlivejšie sú bankové pôžičky, ďalej pôžičky on-line, nebankové pôžičky a pôžičky bez potvrdenia o príjme. Najrizikovejšie sú potom pôžičky na zmenku. V tomto poradí rastie i výška úrokov a riziko úveru.

Spotrebiteľské pôžičky bývajú veľmi často spojované s ukazovateľom RPSN. RPSN je veľmi dôležité číslo, ktoré nám hovorí, o koľko percent preplácame za rok požičanú čiastku, pričom sú doň zahrnuté všetky náklady - tj. napr. vedenie účtu, poplatok za uzatvorenie, atď. V mnohých prípadoch totiž poskytovateľ pôžičky uvádza úrokovú mieru (napr. 8 % za rok), ale po započítaní všetkých ďalších poplatkov môžete v prepočte zaplatiť napr. 15 %. Podľa RPSN sa tak dá veľmi jednoducho porovnávať výhodnosť pôžičiek. Čím nižšie RPSN, tým lepšie.

Bankové pôžičky

Bankové pôžičky si môžete vybaviť na pobočkách banky. Majú najnižšiu mieru rizika a tiež nízku úrokovú sadzbu. Peniaze z bankovej pôžičky Vám môžu byť poskytnuté v hotovosti, prevedené na účet alebo Vám môže banka poskytnúť úverový účet k bežnému účtu. Banka od Vás bude pred poskytnutím pôžičky požadovať doklad o výške príjmu. U vyšších čiastkach môže banka požadovať ručiteľa alebo môžete ručiť nehnuteľnosťou.

Pôžičky on-line

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené pôžičky on-line poskytnuté cez Internet. Ponúkajú ich bankové i nebankové subjekty. Banka bude požadovať doklad o výške príjmu, u vyšších čiastkach je nutné ručiť nehnuteľnosťou alebo mať zaisteného ručiteľa.

Pôžičky do 24 hodín

Pôžičky do 24 hodín poskytujú bankové i nebankové subjekty. Výhodou je veľmi rýchle vybavenie, ktoré je však vykúpené vyššou úrokovou mierou. Ak si tento typ pôžičky beriete u nebankového subjektu, je dôležité veľmi podrobne si preštudovať zmluvu.

Nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky ponúka súkromný sektor. Získanie tejto pôžičky býva omnoho jednoduchšie ako u banky, je to ale vykúpené vyššou RPSN. Ak máte o tento typ pôžičky záujem, vezmete si ju radšej od známej spoločnosti, inzerujúcej napr. v televízii, ako od neznámej firmy.

Pôžičky bez potvrdenia o príjme

Pôžičky bez potvrdenia o príjme ponúkajú skôr nebankové subjekty. Sú úročené vyššou úrokovou mierou a sú poskytované predovšetkým nezamestnaným alebo ženám na materskej dovolenke. U tohto typu pôžičky sa veľmi často ručí nehnuteľnosťou, hnuteľnými vecami alebo zmenkou. Veľmi pozorne si v pokoji prečítajte zmluvu, zamerajte sa na jasnú definíciu ročnej a mesačnej úrokovej sadzby, RPSN a výške poplatkov.

Pôžičky na zmenku

Pôžičky na zmenku sú uplatňované v prípadoch, keď má klient záznam v bankovom registri a bežné typy pôžičiek sú pre neho nedostupné. Peniaze získate rýchlo a v hotovosti, ručíte zmenkou. Miera rizika a tiež úrokové miery sú zo všetkých pôžičiek najvyššie.